18°C
Bayburt HAVA DURUMU18°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN 0546 830 92 87

Bizden Haberler

Derince Bayburtlular Derneği

Kocaeli Gezilecek Yerler

- +

Kocaeli Gezilecek Yerler

Kocaeli il merkezi haricinde toplamda Başiskele, Çayırova, Darıca, Derince, Dilovası, Gebze, İzmit, Körfez, Gölcük, Kandıra, Karamürsel, Kartepe 12 adet ilçesi bulunmaktadır. Ayrıca Türkiye’nin Marmara Bölgesindedir.

2015 İstatistiklerine göre 1.722.795 kişilik bir nüfusu olan Kocaeli, geçen yıla orantılı nüfus artışı göstermiştir.

Her mevsim ayrı güzel olan Kocaeli, gezilecek ve görülecek yerler olarak da zengin bir ilimizdir. Ayrıca Sanayi olarak İstanbuldan sonra gelen en büyük Sanayi Merkezidir diyebiliriz.

Eğer bir gün yolunuz Kocaeli’ne düşerse gezilecek yerleri şu şekilde sıraladık.


Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi 1993 yılında hizmete giren ve halen halka açık olarak hizmet veren hayvanat bahçesi hem botanik park ve hem de kuş cennetidir. Kuruluşunu İş adamı Faruk Yalçın’ın çabaları ile kurulan ve halka sunulan hayvanat bahçesidir. Zarar etse de parkın kendi giderlerini karşıladığından buraya Faruk Yalçın Darıca Hayvanat Bahçesi adı verilmiştir.

İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi: Kocaeli tatilinizde İzmit Saat Kulesi’ne mutlaka şahit olursunuz. Gelen her turiste uzaktan selam veren İzmit Saat Kulesi, Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümünde mimar Vedat Bey’e yaptırılmıştır. Şehrin tarihi yapıları arasındaki İzmit Saat Kulesi, 1970 yılında SEKA tarafından onarılmıştır.

Kocaeli’nde geçireceğiniz günlere İzmit Saat Kulesi gibi birçok gezi noktası dahil edebilirsiniz. Saatçi Ali Efendi Konağı Etnografya Müzesi, Eskihisar Kalesi ve Kuzu Yaylası görmenizi önerdiğimiz yerlerden sadece birkaçıdır.

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi

Çoban-Mustafa-Paşa-Külliyesi

Çoban Mustafa Paşa Külliyesi: Mimar Sinan eserlerinden biri olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, Kocaeli’ne bağlı olan Gebze’de bulunmaktadır. Külliye, bölgeye hakim bir tepede olup, görkemli bir mimariye sahiptir. Külliyeyi yaptıran Çoban Mustafa Paşa, Yavuz Sultan Selim’in damadıdır.

Külliye; cami, türbe, şadırvan, kervansaray, tekke, semahane, misafirhane, medrese, imaret, tabhane, ahşap ev ve kütüphaneden oluşmaktadır. Kocaeli’nin en çok ziyaret edilen noktalarından biri olan Çoban Mustafa Paşa Külliyesi, muazzam mimarisiyle sizleri bekliyor.

Kasr-ı Hümayun Sarayı

Kasr-ı Hümayun Sarayı: İzmit Saat Kulesi’nin yanında bulunan yapı, padişahın kullanımı için yaptırılmış olan, iki katlı ,küçük bir saray yapısıdır. Bu yapının yerinde IV.Murat döneminde ahşaptan yapılmış ve zamanla tahrip olmuş başka bir yapının olduğu bilinmektedir. Bazı Osmanlı padişahlarına hizmet vermiş,birçok devlet adamı ve önemli şahsiyeti ağırlamış olan sarayın,iç ve dış yüzeyleri son derece hareketli bir görünüşe sahiptir. Mustafa Kemal’in ,Kurtuluş Savaşı sırasında birçok kez kullandığı Kasr-ı Hümayun ,bu tarihsel önemiyle de dikkat çekmektedir. Günümüze ulaşan yapı Sultan Abdülaziz döneminde inşa edilmiştir.Yapıda Neo-Klasik ve Barok sanatı üslup özellikleri görülmektedir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Selim Sırrı Paşa Konağı: İzmit ilçesine bağlı Hacıhasan Mahallesinde Sırrı Paşa Caddesinde yer almaktadır. Konak 1892 yılında İzmit Valisi olan ve Osmanlı Devleti’nin ilk yol ve köprü mühendisi Selim Sırrı Paşa tarafından inşa edilmiştir. Konağın tasarımı Selim Sırrı Paşa’ya aittir. 19. Yüzyıl mimarisine uygun yapılan konak zarif detayları ile dikkat çekmektedir.

Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi

Eskihisar Kalesi: Bir balıkçı köyü olan ve doğal güzelliğiyle göz dolduran Eskihisar, Gebze’nin huzur dolu atmosferine sizleri davet ediyor. Bulunduğu bölgenin doğasını gözler önüne seren Eskihisar, kalesiyle de tarihe ışık tutuyor. Eskihisar Kalesi, Bizans dönemi eserlerinden biri olup, dik yamaçlı bir tepede bulunmaktadır. Kale’nin sağında Osman Hamdi Bey Müzesi yer alır.

Ballıkayalar

Ballıkayalar

Ballıkayalar: Kocaeli Gebze sınırlarında olan Ballıkayalar, İstanbul’dan yaklaşık olarak 1 saatlik bir yol mesafesinde yer alır. Göletler, şelaleler, dereler… Ballıkayalar içinde barındırdığı tüm güzellikleriyle yılınızın tüm yorgunluğunu almaya hazır. Yeşilliklerle dolu Ballıkayalar, 1994 yılında milli park olarak ilan edildiği için Ballıkayalar Tabiat Parkı olarak da biliniyor.

Kaiser Wilhelm Köşkü

Kaiser-Wilhelm-Köşkü

Kaiser Wilhelm Köşkü: Kocaeli, yılın her mevsimi tatil yapılabilecek şehirlerimizden biridir. Şehrin, kimi köşelerinde tarih yatar kimi köşelerinde ise muazzam güzellikteki tabiatın kokusu saklanır. Kocaeli’ni keşfetmek için bir gezi programı düzenlemekteyseniz, listenize Kaiser Wilhelm Köşkü’nü dahil etmeyi unutmayın. Kaise Wilhelm Köşkü, Körfez ilçesine bağlı olan Hereke’de bulunmaktadır.

Kuzu Yaylası

Kuzu Yaylası

Kuzu Yaylası: Soğucak,altı oluk ve kuzu yaylası sonrası Kartepe’de İzmit körfezi ve Sapanca gölü manzaralı mevki ve Sapanca parkuru. Kocaeli’nin eşsiz güzellikleri arasındaki Kuzu Yaylası, Maşukiye’de bulunmaktadır. Güzelliğin içinde gizlemiş ayrı bir güzellik olan Kuzu Yaylası, Kocaeli gezinizde gezi listenize dahil etmeniz gereken yerler arasındadır.

Seka Park

Seka Park: Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 580 dönümlük arazi üstüne kurulmuştur. 6 bin ağacı içinde bulunduran park, yeşil alanları ile görmeniz ve gezmeniz gereken doğa ile iç içe bir yerdir. Sahip boyunca palmiye ağaçları ile süslenmiştir. Bu parkın bir özelliği de kentteki yeşil alanın kişi başı 4 kat arttırmıştır. Mevlevihane’si ve Macar Dostluk evi ile Türkiye’de bir ilk olma düzeyine ulaşmıştır.

Gayret Gemi Müzesi

Foto: Sinan Doğan

Gayret Gemi Müzesi: Amerikan yapımı olan ve Türk Deniz Kuvvetleri’nde 1973-1995 yılları arasında kullanılan TCG Gayret isimli gemi, günümüzde İzmit Yelken Kulübü’nün yanındaki marinada müze olarak hizmet vermektedir. TCG Gayret, Türkiye’nin ilk Müze gemisidir.

İzmit Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi

İzmit Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi: İzmit ilçe merkezine bağlı Kozluk Mahallesinde İstasyon Caddesi üzerinde yer almaktadır. Eski Gar alanında yer alan müzenin çevresinde tarihi yapılar bulunmaktadır. Müze iki tekel deposunun birleştirilmesi ile oluşmuştur. Müze içinde Roma, Bizans ve Osmanlı Devletine ait çeşitli eserler sergilenmektedir. Ayrıca müzede yer alan dekore edilen iki eski tip vagon kafeterya ve lokanta olarak hizmet vermektedir.

Gölcük Deniz Müzesi

Gölcük Deniz Müzesi

Gölcük Deniz Müzesi: Gölcük’te bir tatil planı yapıyorsanız eğer, Gölcük Deniz Müzesi’ni tatil günlerinize mutlaka dahil etmenizi öneririz. 11. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar ki sürede denizcilikle ilgili bilgi veren müzede, köklü bir tarihin izlerini gözler önüne sermektedir. Gölcük Deniz Müzesi’nde tarihte bilinen ünlü denizcilerin tanıtımı yapılmakla birlikte, denizcilik olayları, deniz savaşları, Alanya Tersanesi’nin fotoğrafları, Fatih Sultan Mehmet’in Osmanlı kadırgalarını Haliç’e indirişi anlatılan konular arasındadır.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi: Hem İstanbul’a yakınlığıyla hem de her mevsim farklı renk tonlarının büyüleyen tarafıyla yıl içerisinde en çok ziyaret edilen bölgelerinden biridir Kartepe. Kocaeli’nde bulunan bu nokta kış aylarında da vazgeçilmez bir tatil yeridir.

Yeryüzünde, cennetin yansıması olan Kocaeli Kartepe Kayak Merkezi, hem yakınındaki otellerle hem de uygun otel fiyatlarıyla Kocaeli Kartepe gözdesidir.

İzmit Kartepe Kayak Merkezi, İstanbul’a 115 kilometre, Maşukiye beldesine ise 16 kilometre uzaklıktadır. Sezonu aralık ayında başlatıp, mart ayında bitiriyor. 4 lift 3 telesiyej, 1 teleski bulunmaktadır ve pistleri her kayakçıya hitap etmektedir.

Derince’nin gezilecek yerleri: Harikalar Sahili ile Derince…

Derince’nin gezilecek yerleri: Harikalar Sahili ile Derince…
Osmanlı döneminde liman kurulması için İzmit Körfezi’nde en derin kıyısı bulunan bir yer aranırken bulunan ve derinliğinden dolayı “Derince Liman” diye anılmaya başlayan Derince’nin gezilecek yerlerinden bazıları haberimizde…

Birçok sanayi kuruluşuna ev sahipliği yapan ve tarihi geçmişi oldukça yeni olan Derince’de tarihi ve turistik açıdan önem arz eden yer sayısı oldukça az sayıdadır. Derince’ye daha çok yakın yerlerde bulunan gezilecek yerlerden bazılarını sizler için derledik…

DERİNCE’NİN GEZİLECEK YERLERİ

HARİKALAR SAHİLİ

Derince sahilinde yer almaktadır. Harikalar Sahiline karadan ve denizden ulaşmak mümkün. İzmit’ten vapur ve otobüs seferleri düzenlenmektedir. 2006 yılında en iyi proje ödülünü almış parkın içinde gerçek boyuttaki masal kahramanları, büyük havuzlar, mini marina ve şelaleler yer almaktadır. Her yaştan insana hitap eden Harikalar Sahilinde yel değirmeni, Nuh’un Gemisi, mantar ve korsan gemisi şeklinde restoranlar ve büfeler bulunmaktadır.

BUZ PATENİ TESİSLERİ:

Derince’de, olimpik donanımlara sahip, buz pateni tesisleri var. Ülkemizde gerçekleştirilen, ulusal ve uluslararası düzeydeki buz pateni yarışmaları, burada yapılıyor.

SAAT KULESİ (İZMİT)

Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümünde 1902 yılında Neoklasik üslupta Hereke ve Tavşancıl’dan getirilen traverten taşlardan yaptırılmıştır. Saat kulesi 3,65×3,65 metre ölçülerinde kare planlı olup 4 bölümden oluşmaktadır. Kulenin üç yüzü, mermer motifli çeşmelerle süslenmiştir. Zemin katı oluşturan 1.bölüm diğer üç kattan daha geniş bir şekilde yapılmıştır. Saat kulesi 16.40 metre yüksekliğindedir. İzmit Saat Kulesi, 1970 yılında SEKA tarafından onarılmıştır.

SAATÇİ ALİ EFENDİ KONAĞI

Saatçi Ali Efendi Konağı Etnografya Müzesi, İzmit, Veli Ahmet Mahallesi’nde, Alacamescit Gümüşlü Sokağı’nda bulunuyor. 1774 yılında İzmit’in tanınmış ailelerinden Gümüşlüoğlu Ailesi tarafından yaptırılan konak, zaman içerisinde el değiştirmiş ve saat onarımı yapan Ali Efendi tarafından satın alınmış. Ağaç işleri, kalem işleri ve mimari yapısı ile Saatçi Ali Efendi Konağı 18. yüzyılın Türk sivil mimari örneklerinden biri olması sebebiyle oldukça dikkat çekiyor. Konak, 1987 yılında, Kültür Bakanlığı tarafından Etnografya Müzesi olarak ziyarete açıldı. Yöresel etnografik eşyalarla düzenlenen konağın giriş katında ve sofada Kocaeli’nin Kandıra ilçesinde yakın tarihlere kadar evlerde dokunan Kandıra Bezi dokuma aletleri sergileniyor. Konağın giriş katının ilk odası mutfak olarak düzenlenmiş.

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.