Kocaeli HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0553 629 27 01

Güncel

Derince Bayburtlular Derneği

18 Mart Çanakkale zaferi şehitleri anısına

- +

Türklerin hayatını değiştiren, Dünya tarihinin en önemli savaşlarından biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Mustafa Kemal Atatürk’ün askerlerine “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hâkim olabilir.” dediği zaferdir. İşte 18 Mart Çanakkale Zaferi hakkında bilinmesi gerekenler..               

Gelibolu’da büyük bir kahramanlıkla kazanılan zafer, sadece Türklerin değil bütün dünyanın hayatını değiştirdi. Çanakkale Savaşları, Türkiye tarihinde önemli bir yere sahiptir. Yüzyılımızın en büyük, en kanlı savaşlarından biridir.

 

İtilaf Devletleri’nin İstanbul’u da alarak İstanbul ve Çanakkale Boğazları’nın kontrolünü ele geçirmek istemesi üzerine ilk hedef Çanakkale Boğazı olmuştur. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır.

 

Milli mücadele ruhunun ve türk askeri gücünün kanıtlandığı 18 Mart Çanakkale Zaferi birlik ve beraberliğin en güçlü tarihi dönüm noktasıdır. Ülkemizde şehitleri anma etkinleri ve şiirlerle anılacak olan 18 Mart Çanakkale Zaferi anlam ve önemine haberimizde değindik.

 

BU YIL ÇANAKKALE ZAFERİNİN KAÇINCI YILDÖNÜMÜ?

Türk askeri tarihinin en büyük zaferlerinden biri olan 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin bu yıl 106. yıl dönümünü büyük bir coşkuyla kutlayacağız.

 

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.